Cilt Bakımı

Her kadın, güzel bir cilde sahip olmak ister. Güzel cilt, sağlıklı cilt demektir. Cilt bakımı dediğimiz şey ise hep bu sağlıklı ve güzel cilde ulaşma çabasıdır.
Cildimiz her zaman mükemmel görünmeyebilir. Çünkü çevresel koşullara sürekli açıktır. Bu yüzden çabuk yıpranır, pürüzlenir, lekelenir ve yaşlanır. Sivilcelenme, siyah noktalar, beslenme alışkanlıkları, makyaj yapmak, alkol ve sigara tüketimi de cildin görünümünü etkileyen en önemli faktörlerdir. İşte tüm bu sebeplerden dolayı cildimize ihtiyacı olan temel bakımı vermemiz çok önemlidir. Bu temel bakım cildimiz için kusursuz bakım rutinidir. Onu iyileştirmek ve iyi tutmak için gereken her şey bu temel rutinin içinde yer alır. Cilt bakımı nedir sorusunun cevabı, cildi iyileştirmek için düzenli olarak uygulanan bakımların tümüdür diyebiliriz kısaca. Bu bakımların içine temizleme, nemlendirme, maske gibi cildin yararına olan tüm bakımlar girer. Cilt Bakımı Neden Gereklidir? Parlak ve pürüzsüz bir görünüm, doğru cilt bakımı ile başlar. Cildin güzelliğini korumak için yapılması gereken cilt bakımı, cilt üzerinde biriken ölü tabakayı temizleyerek cildi yenilemek için yapılan uygulamaları kapsar. Bu şekilde kusursuz cilde sahip olabilirsiniz.
Düzenli Cilt Bakımı Hangi Sorunları Önlemek İçindir?
- Siyah nokta ve sivilceleri önlemek için: Bunun için en temel koşul düzenli yapılan cilt temizliğidir. Ölü hücrelerden, kirden, makyajdan arınan cilt taze, canlı ve parlak görünür.
- Cilt lekelerini önlemek için: Aynaya baktığınızda gözünüze ilk takılan o sevimsiz leke oluyorsa, mücadele zamanı gelmiş demektir. Cilt lekeleriyle savaşmak sabır ister! Ama bu can sıkıcı lekelerden kurtulmak imkansız değildir.
- Geniş gözenekleri önlemek için: Geniş gözenekler özellikle yağlı ve karma ciltlerin problemidir. Bu ciltlerde yağ dengesi sağlanırsa gözenekler de küçülür. Bunun için özel maskelerden yararlanabilirsiniz.
- Ciltteki cansız ve donuk görünümü önlemek için: Günün yorgunluğundan arınıp cildinizin canlanmasını ve fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlamak için maskelerden yararlanabilirsiniz. - Ciltteki renk eşitsizliklerini önlemek için: Renk eşitsizliği en sık görülen cilt sorunlarından biridir. Çok çeşitli çevresel sorunlardan kaynaklanabilir.
Cilt Bakımının Olmazsa Olmazları
Sağlıklı ve güzel bir cilt için elbette sadece kozmetik kullanımı yetmez. Cilt bakımı bir bütündür ve cildi içeriden de güzel şekilde beslemek gerekir. Çünkü yediğiniz her şey cildinize yansır. Güzel bir cilt için dikkat etmeniz gerenler:
- Vitamin ve mineral eksikliğini gidermek için düzenli meyve ve sebze tüketmek. Özellikle cildin pürüzsüzlüğü için A ve E vitamini içeren gıdalar çok önemli.
- Bol su içmek. Su cildimizin de hayat kaynağı! Çünkü su içmek, cildimize de nem depolar ve toksinleri vücudumuzdan atmamızı sağlar.
- Düzenli uyku. Yetişkinler için ortalama 7-8 saat gece uykusu cildimizin güzelliği için olmazsa olmazlardan biri. Çünkü cilt kendini geceleri yeniliyor.
- Spor. Spor yaparken salgılanan mutluluk hormonu ve ter ile atılan toksinlerin cildimize ne kadar iyi geldiğini tahmin etmek zor değil.
Sağlıklı bir cilt için yapılmaması gerekenler: - Sigaranın sağlığımız dolayısıyla cildimiz için de bir zehir olduğunu söylemeye gerek var mı?
- Çok yağlı yiyecekler, kızartmalar ve fast food beslenmeden de mümkün olduğunca kaçılmalı.
- Aşırı alkol tüketimi de cildimizi sigara gibi yıpratan faktörlerin başında geliyor.
- Aşırı güneşlenmek. Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak, cilt kanserinin en önemli sebeplerinden biri. Ayriyeten cildi yaşlandırması ve cilt dokusunun lekelenip pürüzlenmesine yol açması da cabası.
SOMON DNA
Somon DNA tedavisi, son zamanlarda en çok kullanılan yaşlanma karşıtı tedavi yöntemlerindendir. Zararlı güneş ışınlarına maruz kalma, sigara kullanımı, stres ve yaşlanma gibi faktörlere bağlı olarak oluşan cilt problemlerinin en önemli nedeni, ciltteki proteinlerin azalmasıdır. Bu faktörlerin etkisiyle DNA yapısında zamanla bozulmalar oluşur, hücrenin kendini yenileme ve onarma yeteneği azalır. Cilt tonunu eşitler
Yaşlanma sürecini belirleyen en önemli unsur, iç ve dış faktörlerden kaynaklanan DNA yıpranmasıdır. Yapılan bilimsel araştırmalar; ciltte eksilen proteinleri tamamlayabilen en iyi kaynağın, somon balığı DNA'sı olduğunu kanıtlamıştır.
Somon DNA tedavisi; cildin gereksinim duyduğu doğal protein ve vitaminleri, mezoterapi yöntemi ile cilt altına yeniden kazandıran bir yöntemdir.
Somon DNA tedavisi; cildi canlandırır, gerginleştirir ve kırışıklıkları azaltarak kişiye daha genç bir görünüm kazandırır.
Somon DNA'sı; hacminin 10 bin katı su tutarak cildi yüksek oranda nemlendirir, cilt yüzeyinde oluşan renk farklılıklarını dengeleyerek cilt tonunu eşitler.
Cerrahi bir müdahaleye ve anesteziye gereksinim duyulmadan uygulanan Somon DNA tedavisinde, somon balığından elde edilen ve insan DNA'sına çok benzeyen yüksek polimerize DNA kullanılır.
Somon DNA'sı ile kan dolaşımını ve oksijenlenmeyi artıran hyaluronik asit, ince ve çok küçük iğneler yardımı ile deri altına enjekte edilir.
Tedavinin süresi ve uygulanacak seans sayısı, tedavi öncesinde yapılan cilt analizi ile belirlenir. Uygulama, yaklaşık 15-20 dakika sürer. Genellikle, bir-iki hafta ara ile iki-üç seans uygulanır. Daha sonra etkisinin sürdürülebilirliği açısından, uygulamanın iki-üç ayda bir tek seans olarak tekrarlanması önerilir.
Alerjiye neden olmaz
• Doğal bir içeriğe sahip olduğu için alerjiye neden olmaz.
• Somon DNA tedavisi uygulanan kişilerin, günlük hayatlarına kısa zamanda dönmesi ve ilk uygulamadan hemen sonra yüzde 10-15 oranında etkilerinin görülmesi amaçlanır.
• Uygulamanın etkisi kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte, ortalama bir-iki yıl kadar sürmesi hedeflenir.
Somon Dna Kimlere Uygulanabilir?
SOMON DNA tedavisi, antiaging yani yaşlanma karşıtı etkisi sebebiyle ciltteki ince çizgilerin giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Çok çukur olan bir yüze dolgu uygulaması yapılmadığı takdirde volüm vermek amacıyla zayıf ve dolgu yapılmak istenmeyen yüzlerde Somon DNA tedavisi uygulanabilir. Çok kuru ciltlerde cilde nem vermesi amacıyla da uygulanabilir.
Kimlere Uygulanmaz?
Hamileler
Diyabet hastaları
Damar tıkanıklığı ve felç geçmişi olan
Kan pıhtılaşma bozukluğu olan
Kalp hastalığı olan kişilere uygulanması tavsiye edilmemektedir.
GENÇLİK AŞISI
Gençlik aşısı, zamanın etkisiyle ciltte oluşan deformasyonların, sarkmaların ve kırışıklıkların giderilmesinde uygulanan tedavi yöntemidir. Ciltteki hyalüronik asit miktarını arttırmak, zamanla yüksek miktarda kalmasını sağlamak gençlik aşısının temel amacıdır. Gençlik aşısı ile cilt canlanır, yeniden yapılandırılır, doğal şekilde nemlenir, kollajen ve elastin aktivitesi artar, serbest radikallerin etkileri azaltır. Hyalüronik asit, %100 saf olarak üretilerek antiaging amaçlı cilt gençleştirmede kullanılıyor. Tedavi, ciltte meydana getirdiği “yenilenme” ve dokularda yarattığı “geri dönüşüm” sebebiyle “gençlik aşısı” olarak anılıyor. Gençlik aşısı, enjeksiyon işleminin gerçekleştirileceği bölgeye yapılan lokal anestezi sonrasında, cildin altına çok ince iğneler ile uygulanarak 15 – 20 dakika gibi bir sürede gerçekleştiriliyor. Uygulama yapılan alanlar ise yüz, boyun, dekolte ve el sırtları başta olmak üzere kırışıklıkların ve sarkmaların olduğu yerler ve cilt dokusunun gevşemeye başladığı noktalardır. Uygulamanın etkisi, özellikle hacim ve yüzün yukarıya doğru yapılanması hemen ortaya çıkıyor, parlaklık ise aylar içinde artarak devam ediyor. Günde 2 litre su içerek etkiyi uzakmak mükün. Tedavinin etkileri arasında cilt kalitesinin artması, yüzeysel kırışıkların azalması, lekelerin azalması da bulunuyor.
DERMAPEN
Cildinizdeki sivilceleri sıkmak, el sürmenin yanlış olduğu uzmanların yıllardır yaptığı uyarılar arasında yer alıyor. Ancak çabucak gitmesini istediğimiz için sıkma yöntemiyle cildimize zarar vererek sivilcelerin hem leke hem de ciltte delikler oluşmasına neden olur. İşte tam da bu arada devreye yeni çıkan Dermapen uygulaması giriyor. Peki nedir bu dermapen uygulaması?
Dermapen uygulaması; yaş kaç olursa olsun cildi genç, bakımlı ve canlı göstermek isteyen kadınların tercih edebileceği bir cilt bakım yöntemidir. Genişlemiş gözenekler, ince çizgi ve kırışıklıklar, ağız etrafındaki sigara çizgileri gibi yaşlanma bulgularının belirginliğini azaltmak, cildi sıkılaştırmak ve daha dinç bir görünüm elde etmek için tercih edilen Dermapen yöntemi, 2012 yılında ABD’de yılın en iyi cilt gençleştirme sistemi seçildi. Dermapen tedavi sistemi, cilt gençleştirme dışında akne ve su çiçeği izlerinin, çatlakların ve cerrahi sonrası izlerinin belirginliğini azaltıyor. Dermapen, cildin değerli üst tabakası epidermise zarar vermeden, soymadan, tahriş etmeden uygulanan bir yöntemdir. Geçmişi antik Çin tarihine kadar uzanan ve Çin prenseslerine uygulanan sistemin modern tıp ile birleştirilmiş hali dermapen uygulaması, özellikle yüz, el ve boyun bölgelerinde kullanılıyor. Yöntem tüm deri tipleri için uygun ve ince olduğu için pek çok uygulamada çekinilen boyun, kol içleri gibi bölgelerde de uygulanabiliyor.
Dermapen Uygulaması Nasıl Yapılır?
Dermapen uygulamasından önce ciltteki makyaj kalıntıları, kirler temizlenir ve cilt dezenfekte edilir. Ardından uygulama yapılacak olan bölgeye hyaluronik asit, mezoterapi solüsyonları veya PRP uygulanır. Dermapen uygulamasında ciltteki kusurlu bölgeye birden fazla mikro kanal açılır. Bunun sebebi açılan bu kanallarla otomatik, titreşimli iğneleme tekniği kullanılarak kişinin ağrı hissini azaltmak, uygulanan ürünlerin emilim miktarını hızlandırmak ve tedavinin etkisi arttırmaktır. Yaklaşık 20 dakika içinde yepyeni ve kesinlikle daha genç bir cilde kavuşmak mümkündür.
Dermapen Uygulaması Kaç Seans Sürer?
Dermapen uygulaması ciltteki hasarın ne kadar olduğuna bakılarak ya da kırışıkların artışı hatta yaş kriterleri gözlemlenerek yapılan bir işlemdir. Genelde sıradan bir dermapen tedavisi 3 -6 seansta tamamlanır, seanslar arasında en az 1 ay zaman bırakılır ve aslında genellikle 2 – 4 seansta kırışıklık tedavilerinde istenen sonuç elde edilir.
Dermapen Uygulamasının Avantajları
• Yaz aylarında da rahatlıkla uygulanabiliyor.
• Yanık, leke ya da iz oluşma riski yok.
• Tüm deri tipleri için uygun.
• Lazer ile cilt gençleştirme uygulanamayan koyu tenli hastalarda iyi bir alternatif.
• Boyun, kol içleri gibi bölgelerde de uygulanabiliyor.
• Dermapen cihazının dizaynı, burun kenarı, göz çevresi, dudak çevresi gibi ulaşılması güç bölgelerin tedavi edilebilmesini sağlıyor.