Kişisel Bakım

Kişisel bakım ve sağlık yaşantımızın en önemli parçalarından biridir. Uzmanlar kişisel bakım ve sağlık konusunda birçok açıklama ve uyarılarda bulunmaktadırlar. Kişisel bakım beraberinde genel sağlığımız ile de doğrudan ilişki kurmaktadır. Yani diğer bir deyişle kişisel bakım ile sağlık kavramları birbirini tamamlayan unsurlardır. Dolaysıyla kişisel bakımın düzenli olarak yapılmaması beraberinde genel sağlığın da olumsuz yönde etkilenmesine ve bunun sonucunda ise çeşitli hastalıkların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Dolaysıyla kişisel bakım bu anlamda oldukça önemlidir.
Ağda
Ağda yapmak en yaygın kıl alma yöntemlerinden biridir. Ağda yapmak; kılları jiletle almak gibi diğer yöntemlerden daha uzun süreli bir çözüm olduğu için daha çok tercih edilmektedir ve uygulaması da çok kolaydır.
Ağda yapımı, kılların türüne ve büyümesine göre her kadın için farklıdır. Ama her 3 haftada bir uygulamanızı ve sonrasında güneşe çıkma veya ağdadan hemen sonra rahatsızlık verebilecek ürünleri kullanma konusunda dikkatli olmanızı öneriyoruz.
Kılları aldıktan sonra cilt kızarabilir, irite olabilir ve acıyabilir; ancak bu tür tepkiler tamamen normaldir. Ağda sonrasında uygulanan ve birkaç dakika içerisinde cildi yatıştıran kremler kullanabilirsiniz. Kıl alımı için kullandığınız tüm ürünler kaliteli ve hijyenik olmalıdır. Ağda öncesi cildinizi temizlemeye özen gösterdiğiniz gibi, ağda yapacağınız yerin temiz ve ağda yaparken kullanacağınız aletlerin dezenfekte edilmiş olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Böylece enfeksiyon ve kaza ihtimallerinden korunmuş olursunuz.
Ağdanın Avantajları
• Ağdanın etkisi uzun süre kalıcı olduğu için bir ay içerisinde en fazla bir veya iki defa uygulanmalıdır. Bu zaman dilimi cildin dinlenmesine olanak sağlar ve kılların uzamasının, cildi tahriş eden jilet vb. yöntemlerle bölünmesini engeller.
• Ağda yapmanın başka bir avantajı da, cildin ipeksi ve sağlıklı olmasıdır. Kıllar köklerinden alındığında cilt kusursuz bir dokuya sahip olur.
• Ağda yapmak etkili ve makul fiyatlıdır.
• Günümüzde sıcak, ılık, ve soğuk ağda gibi farklı cilt tipleri ve tercihlere uygun çeşitli seçenekleri de bulunmaktadır.