Perma

Perma, saçın içindeki yapının kırılması ve yeniden şekillenerek kıvrımlar hâline gelmesidir. Bir defa yapılan bir saç uygulaması ile kıvır kıvır saçlara sahip olmanızı sağlayan kimyasal bir uygulamadır. Perma ilacı saça zarar vermez ancak ilaç olması gerekenden fazla süre saçta tutulmamalıdır. Genelde 8-15 dakika perma ilacının saçta durması permalı saç görüntüsü için yeterlidir. Perma genelde 2-5 ay kadar kalıcılığını korumaktadır. Kıvırcık saç birkaç ay sonra yavaş yavaş perma formunu kaybederek su dalgası görünümüne dönüşür ve bu şekilde bir iki ay daha kalır ve sonunda eski düz saç haline dönüşür. Perma boyalı saça, boyasız saça, düz saça, kalın telli saçlara yapılabilmektedir.
Saç permadan önce yıkanmalıdır çünkü saçlardaki kütiküllerin hafifçe kalkarak perma solüsyonunun saça daha iyi nüfuz etmesine yardımcı olmaktadır.
Permadan sonra, saçtaki keratinin sertleşmesi 48 saat alır. Bu süreç içinde saç hassastır ve özel bakım görmelidir. Permaların dağılmasına neden olabilecek şampuan, tarama veya fırçalama gibi işlemlerden bu süreç içinde kaçınmalısınız.