Selülit Onarımı

Selülit Nedir?
Selülit sıklıkla uyluk, kalça ve karın bölgesindeki deri ve deri altı yağ dokusunu etkileyerek portakal kabuğu görünümü olarak tanımlanan girintili çıkıntılı bir dokuya neden olan bölgesel metabolik bozukluk olarak tanımlanabilir. Portakal kabuğu dokusu, derinin altında biriken ve genişleyen yağ hücreleri ile cilt yüzeyine dik uzanan ve septa adı verilen lifli bantların bir araya gelmesiyle ortaya çıkar. Genişlemiş yağ hücreleri küçük şişkinlikler oluştururken, sıkı septa yağ dokusunu büzerek çukurluklara neden olur.
Selülit Neden Olur?
Selülitin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak deri altındaki bağ dokusu ile yağ tabakası arasındaki etkileşimin bir sonucu olduğu anlaşılmıştır. Selülitin olası nedenleri arasında hormonal değişiklikler, genetik faktörler, kilo alımı veya kilo kaybı, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam tarzı veya sigara kullanımı bulunur. Bunların dışında dar kıyafetlerin ve çok fazla oturmanın da selülite neden olabildiğine yönelik kanıtlar vardır.
Fakat birçok sağlıklı kadında, sağlıklı bir diyet ve egzersiz programına rağmen selülit gelişebilir. Vücuttaki yağın dağılım şekli de selülite yatkınlık oluşturabilir. Pek çok farklı faktör selülite neden olabileceğinden, hemen hemen tüm kadınlar hayatlarının bir döneminde vücutlarının herhangi bir kısmında selülit problemi yaşayabilir. Selülit İçin Kimler Risk Altındadır?
Bugüne kadar yapılan araştırmalar ve tecrübelerin ışığında yapılan tahminlere göre kadınların %80-90'ında ergenlikten sonra hayatlarının bir döneminde yüksek olasılıkla selülit gelişir. Yaşla birlikte görülme sıklığı daha da artar. Çünkü yaş ilerledikçe cilt incelir, gevşer ve bu da riski artırır. Selülitin daha açık tenli kadınlarda daha sık geliştiği görülmüştür. Erkeklerde de daha nadir olarak selülit görülebilir. Uzmanlar, erkeklerde cilt altındaki yapıların farklı özellikler taşıması ve yağ dokusunun daha az olmasının riski düşürdüğünü düşünmektedir. Kilo alımı selüliti daha belirgin hale getirebilir, ancak bazı zayıf insanların da selüliti vardır. Aktif olmayan sedanter bir yaşam tarzı ve hamilelik selülit oluşma riskini artırabilir.
Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır?
Powershape cihazı vücut şekillendirme ve selülit tedavisi için en uygun işlemlerden birisidir. Utrasonik ışınlar, radyo dalgaları ve termal enerjiyi kombine edecek derin yağ katmanlarını etkiler. Uygulamalar için farklı başlıklar kullanılır. Her cilt tipe uygulanabilir. Anestezi gerektirmeyen acısız ağrısız bir yöntemdir.
Monopolar yüz aplikatürü radyofrekans ve vakum sistemiyle çalışır. Göz çevresi, ağız kenarları, dudak üstü gibi küçük alanlar da da kullanılabilen özel bir başlık kullanılır. Cilt altındaki kollajen aktivasyon yaparak onarır, yeniler ve cildin sıkılaşmasını sağlar. Yüz ovali toparlanır, ince çizgi ve kırışıklıklar azalır. Kaşların kaldırılması ve cilt renginin açılmasını sağlar. Boyun bölgesine uygulanan bipolar başlık ile gıdı eritmesi işlemi ve boyun sıkılaştırması sağlanır.
Multipolar başlık ise radyo frekansı ve termal enerjiyi yağ tabakasına ileterek etki eder. Radyofrekans mekanik masaj, led ışık, ve vakum emiş sistemi tedavi verimliliğini maksimum yapar. Tüm vücuttaki selülit ve sıkılaştırmada etkilidir. Kalça bacak, karın bel ve kol bölgesinde uygulanabilir. Selülit tedavisi, bölgesel yağ birikimi, kollardaki gevşemeler, Liposuction sonrası oluşan düzensizlikler, vücut kontrünün düzeltilmesinde etkilidir. Günlük hayatı etkilemez. Ağrı, morarma gibi hiçbir yan etkisi olmaz. Kontrollü bir çalışma etkisi vardır. Vücut bölgesinde sıkılaşma ve selülit için geniş alanlarda kullanılan vakum ve radyofrekans özelliği içeren başlığıyla vücut şekillendirme işlemi de gerçekleştirilmektedir.